Sadzimy "Małe Lasy Miejskie"
Małe Lasy Miejskie jest projektem idealnie wpisującym się w strategię poprawy jakości życia w miastach, dużych i małych aglomeracjach, przy fabrykach lub zakładach pracy.
Sadzenie Małych Lasów Miejskich jest doskonałą okazją do podzielenia się klimatyczną strategią marketingową firmy czy miasta a także skutecznym sposobem na skompensowanie wytworzonego śladu węglowego.
Dodatkowo projekt ten posiada ogromną wartość jednoczenia i integracji uczestników lub pracowników podczas sadzenia lasu oraz późniejszej pielęgnacji.
Sposobem na zmniejszenie ryzyka zmian klimatycznych i ich konsekwencji jest :
-
zwiększanie retencji krajobrazowej - każdy skrawek zieleni, kratka na miejscu parkingowym, niecka, oczko wodne, czy ogród deszczowy, obniża ryzyko zalania dróg i budynków w okolicy.
-
proste rozwiązania jak tworzenie ogrodów deszczowych czy małych lasów miejskich warto wdrażać nawet w mikroskali.
Zieleń odgrywa niezwykle ważną rolę dla jakości życia w mieście:
-
utrzymuje wodę, oczyszcza, nawilża i schładza powietrze,
-
tworzy fantastyczne warunki i mikroklimat, który łagodzi upały.
Celem projektu nasadzeń Małych Lasów Miejskich jest dbałość o to, aby w naszym otoczeniu było ich jak najwięcej, a gatunki roślin jakie będą w nich rosły dobierać do rodzimych warunków atmosferycznych i terenowych. Trawniki, które wymagają ciągłego podlewania, powinny ustępować miejsca drzewom, bujnie rosnącym krzewom, łąkom lub rabatom z kwiatami. Im bardziej zróżnicowane zbiorowisko roślin, tym większa jest jego odporność na pogodę i tym pełniej chroni nas przed skutkami zmiany klimatu.
Mały Las Miejski to:
-
prosty i cenny pomysł na zagospodarowanie niewielkich nieużytków w przestrzeni miejskiej drzewami oraz krzewami,
-
fascynujące złożone ekosystemy, pozostające w równowadze z obecnymi warunkami glebowymi i klimatycznymi,
-
metoda czerpiąca inspirację bezpośrednio z procesów i różnorodności przyrody,
-
przestrzenie na których sadzi się razem różne gatunki drzew i krzewów na wybranym, dowolnym obszarze
-
dowolny teren o różnej wielkości i położeniu - np. o wymiarach kortu tenisowego 23m x 8m.
Znana od lat japońska koncepcja sadzenia Małych Lasów Miejskich metodą Miyawaki zyskuje popularność na całym świecie. Drzewa rosną szybciej i pochłaniają więcej CO2 niż plantacje uprawiane dla drewna.
“Pomysł jest prosty – należy wybrać tereny poprzemysłowe lub nieużytki w miastach, gęsto obsadzić je różnorodnymi rodzimymi sadzonkami i pozwolić im rosnąć przy minimalnej interwencji. W rezultacie powstają złożone ekosystemy doskonale dopasowane do lokalnych warunków, które zwiększają bioróżnorodność, szybko rosną i pochłaniają więcej CO2.”
Metodę tą w latach 70-tych opracował japoński botanik Akira Miyawaki, który spostrzegł, że na chronionych obszarach wokół świątyń, sanktuariów i cmentarzy w Japonii występowała ogromna różnorodność rodzimej roślinności, która współistniejąc tworzyła zróżnicowane ekosystemy. Coś całkiem przeciwnego niż zaimportowane do Japonii lasy iglaste uprawiane na drewno
Sadzenie Małych Lasów Miejskich jest bardzo proste i możliwe do wykonania w każdym mieście w Polsce. Możemy posadzić Mały Las Miejski na terenach prywatnych jak i gminnych. Należy uzyskać zgodę właściciela terenu i rozpocząć prace przygotowawcze mające na celu zbadanie jakości gleby. Po uzyskaniu wyniku dobiera się odpowiednie zabiegi użyźniające aby jak najlepiej przygotować teren pod szybki i naturalny wzrost lasu.
Sam moment sadzenia Małego Lasu Miejskiego to czysta przyjemność. Przy okazji tego wydarzenia możemy zaprosić gości, pracowników, uczniów czy mieszkańców aby wspólnymi siłami przy wsparciu ekspertów z naszej fundacji stworzyć rezerwuar przyrody, który na wiele lat pozostanie z nami i przyszłymi pokoleniami.
Zapytanie prosimy kierować na adres email: planetforgenerations@gmail.com
Fotografie pochodzą od naszego partnera IVN oraz Afforest.

Afforest

IVN

IVN

IVN
.jpeg)
IVN

IVN
